top of page

אודות

אודות המנצח

פרופסור רונן בורשבסקי משמש כמנצח משנה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית, מכהן כראש מחלקת ניצוח מקהלה בביה"ס למוסיקה ע"ש בוכמן מהטה באוניברסיטת ת"א, והוא המנצח והמנהל המוסיקלי של מקהלת האיחוד ושל המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני. 
 

בפתח הקריירה המקצועית שלו - זכייה בשני פרסים בינלאומיים בתחרויות הניצוח החשובות בעולם: תחרות "ניקולאי מלקו" שנערכה בדנמרק ותחרות הניצוח של טוקיו, בה היה צעיר המשתתפים.

מאז, הוא מוזמן בקביעות לנצח על מרבית התזמורות בארץ ועל תזמורות רבות בארה"ב, אירופה ויפן.

 במסגרת הפרויקט "התזמורת הפילהרמונית הגרמנית – ישראלית" הוביל רונן בורשבסקי את התזמורת והמקהלה בסיור קונצרטים ברחבי גרמניה, במסגרתו ביצע את האורטוריה "אליהו" מאת מנדלסון באולם הגוואנדהאוס בלייפציג.

 

כזוכה המלגה ע"ש קוסביצקי, הוזמן להשתתף בקורס הניצוח היוקרתי של פסטיבל טנגלווד בארה"ב, תחת שרביטם של מאסטרו סייג'י אוזווה וברנרד הייטינק עם התזמורת הסימפונית של בוסטון, ובנוסף השתלם בווינה אצל מאסטרו הנס גראף.

הוא בעל תואר אמן מהאקדמיה למוסיקה בירושלים, והיה תלמידם של פרופסור נועם שריף ופרופסור מנדי רודן.

 

תקליטור של חברת הרמוניה מונדי, תחת שרביטו ובביצוע מקהלת אורטוריו, זכה בפרס הבינלאומי היוקרתי על שם שארל מונש מטעם האקדמיה לאמנויות בפאריז:Grand Prix International: L'Orphée du prestige

lyrique de l'Europe

רונן בורשבסקי צילום איריס יעיש.jpg
אודות המנצח
חברי המקהלה

מקהלת האיחוד היא ותיקת המקהלות בישראל ומהבולטות בתחומה. המקהלה מונה כ- 55 זמרות וזמרים,  שהינם מוזיקאים חובבים, נלהבים לשירה ומחויבים לרף אמנותי גבוה. המקהלה שצמחה מהתנועה הקיבוצית משמשת בית חם ותומך לחבריה, ומתאפיינת במרקם חברתי השואב את מקורותיו מבסיס התרבות של החברה הקיבוצית ומעולם ערכים המבוסס על התגייסות ונתינה. ייחוד המקהלה הוא בכך שזמריה וקהליה פרוסים גם בפריפריה הרחוקה, מראש הנקרה בצפון ועד ליוטבתה בדרום, מתוך שאיפה לקרב בין אנשים מתרבויות ומסורות מוזיקליות שונות ולתת ביטוי אמנותי לשירת החברה בישראל, על שלל גווניה ועדותיה.  

רפרטואר המקהלה המגוון כולל  יצירות ליטורגיות וכנסייתיות, יצירות קלאסיות מתקופת הבארוק ועד מוזיקה בת זמננו ומוזיקה יהודית וישראלית בעיבודים ייחודיים למקהלה מעורבת. המקהלה משתפת פעולה בקביעות עם תזמורות וסולנים מהמובילים בישראל ומופיעה על הבמות הראשיות בארץ.

 

מקהלת האיחוד נוסדה בשנת 1955 ע"י המלחין והמנצח יהודה שרת. בהמשך עבדה המקהלה תחת שרביטו של פרופסור אבנר איתי במשך 35 שנים, והחל משנת 1999 עובדת המקהלה עם פרופסור רונן בורשבסקי, מבכירי מנצחי המקהלות בארץ, כמנהל מוזיקלי ומנצח. במהלך שנות פעילותה צמחה המקהלה להיות אחת המקהלות המצטיינות בישראל.

מקהלת  האיחוד חברה בארגונים הבינלאומיים EUROPA CANTAT ו-I.F.C.M. ובמסגרתם השתתפה בשבעה פסטיבלים ברחבי העולם. בנוסף מוזמנת המקהלה להופיע בפני קהילות יהודיות ועורכת סיבובי הופעות בחו"ל. המקהלה הופיעה תחת שרביטם של גדולי המנצחים, ביניהם זובין מהטה, ג'יימס לווין, גיאורג שולטי, קורט מאזור, דניאל ברנבוים, וגארי ברתיני. ביולי 2001 זכתה המקהלה במקום השלישי בתחרות מקהלות בינלאומית ב-SPITAL, אוסטריה. 

 

חזון המקהלה 

מקהלת האיחוד מציינת מעל 65 שנים של פעילות מבורכת בעיצוב תרבות השירה המקהלתית בארץ.

המקהלה רואה עצמה מחויבת לעידוד היצירה המקורית, לפעילות חינוכית בקרב בני נוער ולהעמקת ההיכרות עם מקורות המוזיקה היהודית והישראלית. היא פועלת לקרב קהלים נוספים, צעירים ואחרים, אל עולם המוזיקה המקהלתית, ושוקדת על קיום דיאלוג מוזיקלי עם קהלה.

חברי המקהלה

מנכ"לית המקהלה
 
יערה מיטלמן שריר

אשמח לענות לפניותיכם בדוא"ל: makhela@tkz.co.il.

רפרטואר המקהלה
bottom of page